Neil Howells Memorial Race 2009
Pos No Name Club Age M/F Cat. Series Time Prizes
1 192 Juanda Castillo Shrewsbury AC 24 M SM 28.59 1st Man
2 218 Ifan Richards Meirionnydd RC 31 M SM s 29.44 2nd Man
3 222 Edward Davies Maldwyn Harriers 54 M MV50 29.47 3rd Man
4 226 Gethin Holland Aberstwyth AC 18 M MU20 30.14 1st MU20
5 63 Haydn Jones Maldwyn Harriers 47 M MV45 s 30.23 1st MV45
6 191 Paul Beeson Maldwyn Harriers 44 M MV40 31.03 1st MV40
7 44 Glyn Fletcher Maldwyn Harriers 47 M MV45 s 31.14
8 196 Mark Paviour Croft Ambrey RC 47 M MV45 32.04
9 211 Dic Evans Cardiff AAC 63 M MV60 32.19 1st MV60
10 212 Andy Pryce Maldwyn Harriers 35 M MV35 32.48 1st MV35
11 221 Paul Davies Trismart 45 M MV45 32.50
12 209 Dave Woodvine Shropshire Shufflers 38 M MV35 33.12
13 186 Kevin Owen U/A 39 M MV35 33.23 1st local
14 228 Ian Grimwood U/A 35 M MV35 33.42
15 187 Thomas Charles Merrett U/A 19 M MU20 33.43
16 197 Susan Davies Croft Ambrey RC 44 F LV40 33.44 1st Lady
17 109 Lenny Hughes Maldwyn Harriers 53 M MV50 s 33.56 1st MV50
18 208 Graham Spencer Maldwyn Harriers 57 M MV55 34.07 1st MV55
19 17 Gareth Jones Maldwyn Harriers 40 M MV40 s 34.19
20 24 Martin Copus Maldwyn Harriers 23 M SM s 34.27
21 220 Stephen Parker Shropshire Shufflers 43 M MV40 34.34
22 189 Jake Parr U/A 16 M MU20 34.48
23 225 Peter Foale Aberstwyth AC 57 M MV55 35.25
24 194 Martyn James U/A 50 M MV50 35.28
25 195 Yvonne Hill Oswestry Olympians 46 F LV45 35.34 2nd Lady
26 219 Rupert Sheppard U/A 15 M MU20 35.38
27 223 James Poff U/A 29 M SM 35.39
28 214 Huw Jones U/A 14 M MU20 35.48
29 193 Colin Williamson Shropshire Shufflers 65 M MV65 35.52 1st MV65
30 230 Nicola Davies U/A 27 F SL 36.00 3rd Lady
31 198 Paul McCullough Maldwyn Harriers 34 M SM 36.15
32 229 Roland de Massee U/A 17 M MU20 36.28
33 213 Glyn Jones U/A 46 M MV45 36.40
34 108 Clive Evans Aberstwyth AC 62 M MV60 s 36.58
35 224 Martyn Jenkins Aberstwyth AC 51 M MV50 38.22
36 1 Lauren Morley Trismart 24 F SL s 38.42
37 185 Rob Hayes U/A 19 M MU20 38.49
38 41 Rob Williams Brecon AC 52 M MV50 s 38.57
39 227 Ruth Stafford U/A 33 F SL 40.26 1st local
40 207 Terri Jones Mercia Fell Runners 46 F LV45 41.00 1st LV45
41 23 Chris Copus Maldwyn Harriers 55 M MV55 s 41.05
42 215 Asa Carrington U/A 17 M MU20 41.14
43 216 Steve Geary U/A 55 M MV55 41.39
44 217 Cassia Williams U/A 24 F SL 41.45
45 9 Bryan Bridges Telford Athletic Club 46 M MV45 s 42.52
46 205 Vaughan Griffiths Mercia Fell Runners 45 M MV45 42.55
47 202 Rachel Butler Maldwyn Harriers 46 F LV45 43.29
48 210 Alison Talbot Oswestry Olympians 41 F LV40 44.16 1st LV40
49 39 Jill Hillman Maldwyn Harriers 51 F LV50 s 44.24 1st LV50
50 8 Roger Sandland Telford Athletic Club 68 M MV65 s 44.34
51 11 Brenda Jones Bro Dysynni AC 67 F LV65 s 45.24 1st LV65
52 206 Sue Williams Ludlow Runners 36 F LV35 46.37 1st LV35
53 40 Paul Hillman Maldwyn Harriers 52 M MV50 s 48.06
54 67 Ann Cruse Ludlow Runners 61 F LV60 s 50.37 1st LV60
55 204 Rudd van der Meulen Av Cifla 33 M SM 54.39
56 203 Aggie Hettinga U/A 33 F SL 54.39
57 6 Pat Scott Maldwyn Harriers 63 F LV60 s 55.14
58 3 Sheila Symonds Bro Dysynni AC 76 F LV75 s 63.14 1st LV75
59 13 Kathy Ling Wrekin Road Runners 65 F LV65 s 73.59
60 199 Shona Jerman U/A 36 F LV35 walker
61 200 Judith Poultee U/A 48 F LV45 walker
62 201 Alison Roberts U/A 43 F LV40 walker
Entered series but did not run
7 Eddie Scott Maldwyn Harriers MV60
19 Richard Jones Maldwyn Harriers MV45
22 Michelle Beeson Maldwyn Harriers LV40
27 Emma Davies Telford AC SL
37 Elwyn Davies Maldwyn Harriers MV45
52 Jonathan Pierce Telford Harriers MV55
62 Roland Stafford Maldwyn Harriers MV35
91 Helen Stretch Aberstwyth AC LV55
92 Shan Breese Aberstwyth AC LV45
115 Majorie Grifiths Bro Dysynni AC LV60
Many thanks to everyone who took part, have a good running year.
The series will start again on Friday 2 April 2010 with the Chocoholics Race.
*