Chocoholics 5k April 2009
Pos No Name Club Time M/F Cat. Series
1 14 Adam Bitchell Carmarthen Harriers 15.14 M MU20 1st Man
2 28 Owen Williams Hallamshire Harriers 15.23 M SM 2nd Man
3 51 Tim Davies Maldwyn Harriers 15.46 M SM 3rd Man
4 62 Roland Stafford Maldwyn Harriers 17.32 M MV35 1st MV35 S
5 63 Haydn Jones Maldwyn Harriers 18.00 M MV45 1st MV45 S
6 65 Steve Jones Trismart 18.11 M SM
7 29 Ffion Price Brecon AC 18.22 F LU20 1st Lady
8 31 Stephen Williams Aberystwyth 18.26 M MU20 1st MU20
9 24 Martin Copus Maldwyn Harriers 18.29 M SM S
10 25 Mark Paviour U/A 18.32 M MV45
11 43 Ashley Cooke Hereford Couriers 18.41 M MV50 1st MV50
12 37 Elwyn Davies Maldwyn Harriers 18.54 M MV45 S
13 44 Glyn Fletcher Maldwyn Harriers 19.33 M MV45 S
14 30 Rhianwedd Price Brecon AC 19.43 F LU20 2nd Lady
15 5 Ian Snow Torrington AAC 19.51 M MV55 1st MV55
16 55 John Murphy Maldwyn Harriers 19.52 M MV45
17 26 Susan Davies U/A 19.57 F LV40 3rd Lady
18 17 Gareth Jones Maldwyn Harriers 20.19 M MV40 1st MV40 S
19 23 Chris Copus Maldwyn Harriers 20.46 M MV55 S
20 50 Colin Williamson Shropshire Shufflers 20.47 M MV65 1st MV65
21 42 Alison Cooke Hereford Couriers 20.49 F LV45 1st LV45
22 69 Stephen Jakeman Croft Ambrey 20.52 M MV45
23 66 Jeff Ford U/A 20.55 M SM
24 35 Clive Evans Aberystwyth AC 21.03 M MV60 1st MV60
25 52 Jonathan Pierce Telford Harriers 21.09 M MV55 S
26 34 Tom Davies Croft Ambrey 21.11 M MV60
27 64 John Lyden Ludlow Runners 21.15 M MV45
28 38 Paul McCullogh Maldwyn Harriers 21.16 M SM
29 1 Lauren Morley Trismart 21.29 F SL S
30 36 John Evans Aberystwyth AC 21.40 M MV60
31 41 Rob Williams Brecon AC 21.43 M MV50 S
32 71 Craig Morris U/A 21.58 M SM
33 33 Anne Thorpe Ludlow Runners 22.18 F LV45
34 70 Stephen Humphreys Oswestry Olympians 22.49 M SM
35 27 Emma Davis Telford AC 22.55 F SL S
36 61 Susan Whitfield U/A 22.56 F LV40 1st LV40
37 9 Bryan Bridges Telford Harriers 23.15 M MV45 S
38 8 Roger Sandland Telford AC 23.50 M MV65 S
39 48 Sian Williams Brecon AC 24.28 F LV50 1st LV50
40 60 David Thompson Ludlow Runners 24.36 M MV50
41 11 Brenda Jones Bro Dysynni AC 25.07 F LV65 1st LV65
42 32 Karen Williams Aberystwyth 25.11 F LV35 1st LV35
43 40 Paul Hillman Maldwyn Harriers 25.29 M MV50 S
44 39 Jill Hillman Maldwyn Harriers 25.39 F LV50 S
45 53 Sarah Aston Wrekin Road Runners 25.39 F LV40
46 18 Rachel Butler Maldwyn Harriers 26.10 F LV45
47 58 Becky Pritchard U/A 26.35 F LU20 1st LU20
48 59 Kelly Evans U/A 26.35 F SL
49 21 Philip Banks U/A 26.54 M MV65
50 68 Alan Bridge U/A 26.55 M MV55
51 57 Ian Prior U/A 27.00 M MV65
52 22 Michelle Beeson Maldwyn Harriers 27.12 F LV40 S
53 47 Jane Jones Maldwyn Harriers 27.13 F LV40
54 49 Sue Roberts Maldwyn Harriers 27.14 F LV50
55 67 Ann Cruse Ludlow Runners 27.42 F LV60 1st LV60 S
56 54 Jon Aston Wrekin Road Runners 28.23 M MV40
57 45 Matthew Overton U/A 28.49 M SM
58 7 Eddie Scott Maldwyn Harriers 29.07 M MV60 S
59 6 Pat Scott Maldwyn Harriers 29.37 F LV60 S
60 56 Sue Prior U/A 30.36 F LV55 1st LV55
61 46 Frances Steuart U/A 31.16 F SL
62 13 Kathy Ling Wrekin Road Runners 36.58 F LV65 S
63 3 Sheila Symonds Bro Dysynni AC 40.28 F LV75 1st LV75 S
64 2 Mick Pursglove Oswestry Olympians Did not start
65 4 Andy Bakewell U/A Did not start
66 10 10k race only
67 12 10k race only
68 15 10k race only
69 16 10k race only
70 19 number not allocated
71 20 number not allocated
Many thanks to everyone who turned up today
If anyone has entered the series and it has not been entered by their name please let me know
The next race will be Newtown 10K from Newtown Football Club starting at 11am for the fun run
and 11.30 for the main race.
PLEASE ALLOW PLENTY OF TIME TO GET TO THE VENUE DUE TO THE TRAFFIC
*