Carnival 5K 12 June 2009
Pos No Name Club Time Age M/F Cat. Series Prize
1 144 Jamie Loxam Stockport Harriers 16.42 31 M SM 1st Man
2 150 Edward Davies Maldwyn Harriers 17.43 54 M MV50 2nd Man
3 149 Andrew Birch Trismart 17.54 39 M MV35 3rd Man
4 19 Richard Jones Maldwyn Harriers 18.02 46 M MV45 S 1st MV45
5 138 Richard Lowe Cerist Tri Club 18.22 37 M MV35 1st MV35
6 63 Haydn Jones Maldwyn Harriers 18.29 47 M MV45 S
7 143 Colin Lancaster Telford AC 18.52 48 M MV45
8 37 Elwyn Davies Maldwyn Harriers 18.57 46 M MV45 S
9 153 Paul Davies Trismart 19.05 44 M MV40 1st MV40
10 155 Dylan Jones Bro Dysynni AC 19.19 21 M SM
11 24 Martin Copus Maldwyn Harriers 19.38 23 M SM S
12 133 Ifan Richards Meirionnydd RC 19.47 30 M SM S
13 145 Adam Preston Meirionnydd RC 19.50 37 M MV35
14 152 Stephen Owen Maldwyn Harriers 20.08 35 M MV35
15 17 Gareth Jones Maldwyn Harriers 20.21 40 M MV40 S
16 147 Danny Owen U/A 20.29 33 M SM
17 109 Lenny Hughes Maldwyn Harriers 20.47 53 M MV50 S 1st MV50
18 154 Mark Saunders Maldwyn Harriers 21.13 39 M MV35
19 134 Alison Cooke Hereford Couriers 21.36 48 F LV45 1st Lady
20 146 Colin Williamson Shropshire Shufflers 21.39 65 M MV65 1st MV65
21 142 David Seabourne Meirionnydd RC 21.40 56 M MV55 1st MV55-Joint
22 23 Chris Copus Maldwyn Harriers 21.40 55 M MV55 S 1st MV55-Joint
23 139 John Evans Aberstwyth AC 21.55 63 M MV60 1st MV60
24 1 Lauren Morley Trismart 22.16 24 F SL S 2nd Lady
25 148 Claire Fitchett Oswestry Olympians 22.28 34 F SL 3rd Lady
26 52 Jonathan Pierce Telford Harriers 22.59 58 M MV55 S
27 8 Roger Sandland Telford Athletic Club 23.15 68 M MV65 S
28 9 Bryan Bridges Telford Athletic Club 24.04 46 M MV45 S
29 151 Ray Sharratt U/A 24.34 66 M MV60
30 131 Steve Geary U/A 24.43 55 M MV55
31 11 Brenda Jones Bro Dysynni AC 25.40 67 F LV65 S 1st LV65
32 39 Jill Hillman Maldwyn Harriers 26.23 51 F LV50 S 1st LV50
33 129 Malcolm Taylor Bro Dysynni AC 26.59 66 M MV65
34 141 Hugh Harrison Bro Dysynni AC 27.07 56 M MV55
35 22 Michelle Beeson Maldwyn Harriers 27.42 40 F LV40 S 1st LV40
36 7 Eddie Scott Maldwyn Harriers 28.57 64 M MV60 S
37 137 Barry Thompson U/A 29.12 42 M MV40
38 67 Anne Cruse Ludlow Runners 29.15 61 F LV60 S 1st LV60
39 6 Pat Scott Maldwyn Harriers 30.09 63 F LV60 S
40 140 Andy Unwin Bro Dysynni AC 30.55 45 M MV45
41 115 Majorie Griffiths Bro Dysynni AC 31.52 64 F LV60 S
42 136 Amanda Thompson U/A 37.35 42 F LV40
43 3 Sheila Symonds Bro Dysynni AC 38.39 76 F LV75 S 1st LV75
44 13 Kathy Ling Wrekin Road Runners 39.43 65 F LV65 S
45 135 Ashley Cooke Croft Ambrey no time 52 M MV50
Entered the series but did not run
27 Emma Davies Telford AC 21 F SL S
40 Paul Hillman Maldwyn Harriers 52 M MV50 S
41 Rob Williams Maldwyn Harriers 52 M MV50 S
44 Glyn Fletcher Maldwyn Harriers 47 M MV45 S
62 Roland Stafford Maldwyn Harriers 35 M MV35 S